Stanowisko Państwowej Komisji Wyborczej z dnia 19 listopada 2010 r. w sprawie kampanii wyborczej prowadzonej w wyborach organów jednostek samorządu terytorialnego zarządzonych na dzień 21 listopada 2010 r.

STANOWISKO
PAŃSTWOWEJ KOMISJI WYBORCZEJ

z dnia 19 listopada 2010 r.

w sprawie kampanii wyborczej prowadzonej w wyborach organów jednostek samorządu terytorialnego zarządzonych na dzień 21 listopada 2010 r.

Państwowa Komisja Wyborcza otrzymuje sygnały i informacje o nieprzestrzeganiu w prowadzonej kampanii wyborczej w wyborach organów jednostek samorządu terytorialnego form i zasad określonych przepisami prawa. Dotyczy to w szczególności:

  • wykorzystywania przez osoby publiczne zajmowanych stanowisk lub pełnionych funkcji do prowadzenia kampanii wyborczej na rzecz określonych komitetów wyborczych i kandydatów,
  • braku informacji lub niedostatecznej informacji na materiałach wyborczych (bilbordach, plakatach, ulotkach itp.) o ich pochodzeniu od określonego komitetu wyborczego,
  • umieszczania plakatów i haseł wyborczych na ścianach budynków, ogrodzeniach, latarniach, urządzeniach energetycznych, telekomunikacyjnych i innych bez zgody właściciela lub zarządcy nieruchomości i bez poniesienia kosztów udostępnienia wykorzystywanych obiektów.

Państwowa Komisja Wyborcza wielokrotnie stwierdzała, iż tego rodzaju działania, jeśli znajdą potwierdzenie, naruszają zasady finansowania i prowadzenia kampanii wyborczej określone w przepisach ustawy z dnia 16 lipca 1998 r. - Ordynacja wyborcza do rad gmin, rad powiatów i sejmików województw (Dz. U. z 2010 r. Nr 176, poz. 1190) i - w konsekwencji - muszą przynieść skutki przewidziane prawem w postaci odrzucenia sprawozdania finansowego i przepadku korzyści majątkowych na rzecz Skarbu Państwa, a także ewentualnej odpowiedzialności karnej.

Przewodniczący Państwowej Komisji Wyborczej: Stefan J. Jaworski

Rejestr zmian

  • Data utworzenia

    24-02-2016 12:30

    Wprowadził:

    Bartosz Goździk

Nasza strona korzysta z plików cookies w celu gromadzenia anonimowych statystyk, jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Możesz samodzielnie zarządzać plikami cookies w ustawieniach przeglądarki

Zamknij