więcej

Inicjatywa referendalna w sprawie odwołania Burmistrza Miasta Kętrzyn przed upływem kadencji

W dniu 29 stycznia 2020 r. Inicjator referendum powiadomił Burmistrza Miasta Kętrzyn oraz Komisarza Wyborczego w Olsztynie III o zamiarze wystąpienia z inicjatywą przeprowadzenia referendum gminnego w sprawie odwołania Burmistrza Miasta Kętrzyn przed upływem kadencji.

Na Pełnomocnika Grupy Inicjatywnej powołany został Pan Stanisław Kulas.

Zgodnie z art. 14 ust. 1 ustawy z dnia 15 września 2000 r. o referendum lokalnym (Dz.U.2019.741 t.j. z dnia 2019.04.23) w terminie 60 dni od dnia powiadomienia Inicjator przeprowadzenia referendum zbiera podpisy mieszkańców uprawnionych do wybierania organu stanowiącego danej jednostki samorządu terytorialnego, którzy chcą poprzeć inicjatywę w tej sprawie.

Referendum przeprowadza się na wniosek co najmniej 10% uprawnionych do głosowania mieszkańców gminy.

W dniu 26 marca 2020 r. Pełnomocnik Inicjatora Referendum przekazał Komisarzowi Wyborczemu w Olsztynie III wniosek mieszkańców o przeprowadzenie referendum gminnego w sprawie odwołania Burmistrza Miasta Kętrzyn przed upływem kadencji.

W dniu 23 kwietnia 2020 r. Komisarz Wyborczy w Olsztynie III odrzucił wniosek mieszkańców o przeprowadzenie referendum gminnego w sprawie odwołania Burmistrza Miasta Kętrzyn przed upływem kadencji.

Wniosek zawierał nie dające się usunąć uchybienia - Inicjator Referendum nie wywiązał się z ustawowego obowiązku określonego w art. 4 pkt 1 ustawy z dnia 15 września 2000 r. o referendum lokalnym (Dz.U.2019.741 t.j. z dnia 2019.04.23).

W dniu 12 maja 2020 r. do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Olsztynie wpłynęła skarga Inicjatora Referendum na postanowienie Komisarza Wyborczego w Olsztynie III z dnia 23 kwietnia 2020 r. o odrzuceniu wniosku o przeprowadzenie referendum gminnego w sprawie odwołania Burmistrza Miasta Kętrzyn przed upływem kadencji.

W dniu 4 czerwca 2020 r. skarga została oddalona. Wyrok jest prawomocny od dnia 18 lipca 2020 r. (sygn. akt II SA/OL 338/20).

Rejestr zmian

  • Data utworzenia

    10-02-2020 10:32

    Wprowadził:

    Jarosław Szymański

  • zobacz cały rejestr

  • Data modyfikacji

    31-03-2020 8:14

    Wprowadził:

    Jarosław Szymański

  • Data modyfikacji

    23-04-2020 11:09

    Wprowadził:

    Jarosław Szymański

  • Data modyfikacji

    19-05-2020 14:27

    Wprowadził:

    Jarosław Szymański

  • Data modyfikacji

    01-09-2020 13:02

    Wprowadził:

    Jarosław Szymański

  • Data modyfikacji

    01-09-2020 13:03

    Wprowadził:

    Jarosław Szymański

Nasza strona korzysta z plików cookies w celu gromadzenia anonimowych statystyk, jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Możesz samodzielnie zarządzać plikami cookies w ustawieniach przeglądarki

Zamknij